Susannegu skrev 2022-01-31 15:52:21 följande:
Inte mer än han frågade: räcker 3000? Och jag sa ja. Vi gick aldrig in i några diskussioner i om det skulle beröra honom eller inte vid oförutsedda händelser såsom tredubblade elavgifter. Men i min värld så är det lite oskrivna regler att som sambos hjälps man åt. Hans argument är att det är inte hans hus. Varför ska han betala hälften plus att jag har källarens inkomst. Det hade varit skillnad om vi var gifta eller hade barn också menar han att han betalar en hyra till mig. Det är inte hans problem vad som förändras kostnadsmässigt för mitt hus.
I somras hade vi ett bråk angående om han ska vara delaktig vid köp av nya möbler. Jag anser att om vi behöver en ny soffa eller en säng så delar man på det. För vid eventuell separation får man ju bara dela lika. Men han menar att varför ska han handla möbler till ett hus som inte är hans. Nu har jag accepterat hans beslut och tänker att jag kanske hade tänkt likadant. Att det inte är roligt att lägga pengar på ett hus som inte är ditt. Men samtidigt tänker jag varför ska han njuta av en ny soffa men inte kan bidra till den.
Ni kanske tänker att varför han inte köper in sig i mitt hus. Vi har pratat om det flyktigt men det rann ut i sanden. Men vid så olika tankar kring ekonomi kanske det inte är bästa iden just nu.
Det är inte hans hus, men det är hans elförbrukning och hans bak som sitter i den nya soffan. Att köpa en möbel är inte att lägga pengar på huset. Om du renoverar huset, gör du en investering som gynnar endast dig, det ska han inte betala för, men el och en säng som han använder, naturligtvis ska han dela kostnaden.
Skriv samboavtal som säger att allt det du köper är enbart ditt, annars kan han dra och få hälften av möblerna du köpt när ni bott tillsammans. Om han har beslutat att inte bidra till möbler, kan han ju inte vägra att skriva bort sambolagen.
Om priserna där du bor är sådana att man betalar 4000 för en källare, låter det inte som om han betalar marknadsmässig hyra till dig (han vill ju tydligen se det som hyra). Kolla vad det kostar att hyra ett hus i trakten, och skriv ett kontrakt på att han ska betala hälften av det. Oskrivna regler verkar inte fungera med honom. Hälften av elkostnader kan ju specificeras separat i kontraktet, det gör det ju ibland i hyreskontrakt. Passar detta inte honom, kan ni ju bli särbos.
Låt honom inte köpa in sig i ditt hus, han skulle garanterat försöka blåsa dig då också.
Även om du sa ja till 3000 tidigare, betyder inte det att du inte kan ändra dig och komma med ett nytt förslag. Säger han nej till ditt nya förslag så får du säga upp honom med tre månaders varsel och han får flytta.
Sätter du inte hårt mot hårt nu kommer han att behandla dig som en dörrmatta och utnyttja dig till max. Skit i vad han säger om om ni vore gifta, hade barn etc, det är bara snack, han kan ändras sig beträffande det.