Orsakar jag fostret skada?
Hej! Jag är gravid i vecka 7 med första barnet. Förväntar mig inte att det ska bli någonting då jag konstant är orolig för missfall eller jag på något vis skadat barnet. Första veckorna nr jag inte visste genomgick jag operation, drack och rökte - men efter lugnande samtal med BM och läkare tänker jag inte så mycket på det längre.
NU har jag ett nytt orosmoment - träning! Jag tränar mycket och är instruktör i bland annat högintensiv intervallträning. Under dessa veckor har jag självklart tagit det lugnare pga sämre kondition, illamående osv, men jag har fortfarande tränat och svettats som fan. Sedan läser jag att man inte ska bli andfådd eller svettas under första trimestern, och nu känner jag mig helt förstörd av tankarna på om jag skadat eller dödat fostret.
Är det någon som har erfarenhet/tröstande ord/historier om detta? Som också tränat hårt men allt gått bra ändå? Eller tvärtom? Tips???? :( Hur ska man tänka med träning?