Hur länge är man skyldig pengarna?
Hej
Min vän sålde sin lgh för 6 mån sen. Han och hans partner flyttade in samtidigt men min vän har betalt allt, hela relationen.
Partnern har inte jobbat heltid utan har haft ströjobb och har mest gått hemma.
Ca 2 mån innan försäljningen gjorde de slut och partnern flyttade ut. Partnern ville inte bryta upp så han blev förbannad och sårad och ja, allt man kan bli i en sån sits. Han blockerade min vän överallt, även på telefonen.
När min vän skulle betala in hälften av pengarna som är efter försäljningen så går det inte. I 6 månader har han nu försökt men kontot exet hade förut är tydligen uppsagt, vännerna till exet svarar inte på vart partnern är, han vet inte ens om de vet.
Exet lever iaf, så mycket vet min vän. Mår ok bra också vad han har fått höra. Men han vägrar kontakt med min vän. Inte ens att min vän talar om att det vara gäller betalningen från försäljningen går han nåt besked. Exet har diagnosen bipolär typ 2 så min vän tror det är en del av det.
Men, hur länge ska han försöka få tag i exet innan han använder pengarna?
Han ska kontakta jurist, men vi pratade om detta nu i kväll så jag tänkte att jag skulle fråga här.