Mammassmå skrev 2020-12-08 15:11:34 följande:
Skillnaden är att en telefon dels är mycket svårare att hacka och dels så kan man inte avgöra att den tillhör ett barn, som man kan med de klockorna som en ev. förövare vet att barn använder just för att de går ensamma.
Han är inte extremt försiktig, men han är insatt och kunnig i hur de fungerar. Om du är intresserad så kan jag fråga vad han rekommenderar istället.
Men som sagt, du gör som du vill.
Nej tack, det behövs inte :) Jag tycker som sagt att det finns väldigt många enklare sätt för en förövare att få tillfälle att angripa ett barn än att hacka hens gps-klocka. Som att iaktta barnet vid skola/förskola/utanför hemmet osv. Förövaren vet ju inte om heller genom att titta på kartan huruvida barnet är ensamt eller ej. Men jag förstår som sagt oron om man har ett barn med ökad utsatthet från någon part, exempelvis om man lever med skyddad identitet eller liknande.
Jag tänker att din man säkert är insatt och kunnig när det gäller hackning, men kanske är han inte lika insatt i hur pedofiler eller andra förövare begår brott mot barn? Jag tror att det är ytterst sällsynt att någon tar sig tiden att punktmarkera ett barn via gps genom att hacka en klocka. Det finns som sagt så enormt mycket lättare sätt att hitta ensamma barn om man har onda avsikter.
Hur eller hur, man får tycka olika i detta. Vi är nöjda med vår klocka och ser den som ett bra sätt att nå vårt äldsta barn utan att köpa en mobil som är stöldbegärlig och lätt att slarva bort.