OK att stänga dörren? 2-åring.
Hej,
Jag och min man är oense kring huruvida det är okej eller inte att stänga dörren när vår snart tvååring ska sova.
Jag och 2-åringen samsover i hennes rum. Hon somnar alltid utan problem - om inte pappan sitter uppe och kollar på tv i vardagsrummet, då blir hon såklart nyfiken på vad han gör och springer upp flera gånger och hämtar saker, sitter hos honom en stund etc.
Tillslut somnar hon i sitt rum men det kan ta ett tag av springande fram och tillbaka (hon är alltid jätteglad när hon gör det).
Han tycker att jag borde stänga dörren till hennes rum så att hon inte kan springa upp, och jag tycker verkligen inte att det känns okej att stänga in någon, även fast jag också befinner mig i rummet.
Vad tycker ni? Är det okej?
Jag har också föreslagit att han kan gå in till sitt sovrum och kolla på paddan i 15 min så att hon somnar, men det tycker han inte ska behövas och att jag då daltar. Jag känner att det är en liten uppoffring ändå?
Väldigt tacksam över era tankar kring detta!