• Drömfångaren

    Fråga om förenklad delgivning

    Någon som kan svara mig på vad som menas med " Delgiven information om förenklad delgivning vid ett personligtmöte genom att skriftlig information överlämnas" Mvh

  • Svar på tråden Fråga om förenklad delgivning
  • Vanessa89

    Att du har fått information om förenklad delgivning vilket innebär att myndigheter kan använda sig av just förenklad delgivning vid framtida underrättelser. Googla förenklad delgivning så hittar du mycket information.

  • Vanessa89
    Drömfångaren skrev 2020-09-10 10:40:05 följande:

    Tack Vanessa89??


    Så lite så! Jag kan tillägga att de måste informera dig om förenklad delgivning för att få använda det som underrättelse/delgivningsmetod.
  • Drömfångaren

    Fick en dom hemskickad som var på strafföreläggande istället för att väcka åtal. Är det så att de menas med att det skulle kunna ha väckt åtal där de skulle delat ut domen då i personligt möte men istället blev det hemskickat strafföreläggande? Vanessa89

Svar på tråden Fråga om förenklad delgivning