• scanmia

    Hemma, vad göra?

    Så det ser ut som vår skola kommer att vara stängd i två till tre veckor med början på måndag. Vad ska man ta sig för med barnen under den här tiden? Någon som har någon bra idé? Jag har en på 6 år en på 8 och en på 11 och endast 11-åringen har fått med sig lite skoluppgifter att jobba med hemma. 
    Jag har planerat att dra fram cyklarna och andra uteleksaker som man använder individuellt så att vi kan ut och röra på oss. Barnen har fått välja ut en ny bok var att läsa och jag har lite material för några experiment. 11-åringen vill lära sig programmera så han och jag tänkte jobba oss igenom Kahn academys lektioner om det. 
    Men mer? Något konstnärligt kanske? Något som de kanske inte får så mycket tid för i skolan?

  • Svar på tråden Hemma, vad göra?
  • Anonym (Anna)

    Jag kör läsning med mina 6 åringar. De har båda börjat att läsa så vi tränar lite med det. I skolan håller de på med bokstäver, dagar, månader, påsk, matte. Så vi kör lite kul uppgifter om det. Finns mycket på pinterest att dra printa ut.

    Vi kör också med cyklarna och skogen när vi är ute.

    Har du tittat på code.org det börjar bra för de yngre om din 6 åring är intresserad också för kodning.

    Men annars är pokemon stort hör just nu och vi ritar massor och gör egna böcker med dem.

    Rymden brukar vara intressant. Har ni skulle kunna med papier marche och ballonger göra solsystemet. Måla och hänga upp.

    Påsken är ju snart så lite påskpyssel kan fungera. Ni kan göra egna "fjädrar" att hänga upp isf köpa.

    Börja så inför sommaren, blommor och frukt/gönsaker.

Svar på tråden Hemma, vad göra?