Caranso skrev 2019-10-20 23:30:25 följande:
Hej
Vad fint du resonerar kring detta. Det är ju alltid en chock att inse att man är oplanerat gravid, väldigt vanligt att man upplever en konflikt mellan hjärtat och hjärna, mellan tanke och känsla. VI lever i en tid där vi uppmanas att fatta beslut med våra tankar, men vissa beslut behöver man fatta med hjärtat, och detta skulle jag säga är en hjärtefråga.
Många kvinnor som fattar ett beslut mot sitt hjärta, har svårt att komma över det fullständigt, och en del plågas rätt ordentligt efter en abort. Så för ditt eget psykes skull så är det viktigt att fatta ett väl genomtänkt beslut.
Mäns reaktion är ofta sådan att de inte vill ha barnet. De tänker rationellt och ibland kan det rationella verka som det bästa. Men ofta mognar mannen i känsla efter att kvinnan fattat beslutet att behålla barnet. Han behöver bara lite tid. Jag tänker också att du behöver vara försiktig så att du inte gör abort bara för att behaga honom, för om du sedan mår dåligt efteråt så kan relationen ta skada och tillit och trygghet och förtroende skadas.
Det kan vara en fördel för dig att göra en mindmap eller en lista. Skriv upp alla personer som finns i din närhet, gör sedan en pluss och minus lista för varje person och för de två alternativa utvägarna (om du inte tänker adoption som en lösning)
Svara på frågor som ex
Syskon - Vad är positivt för dem om jag behåller barnet, och vad är negativt för dem om jag behåller barnet.
Vad är positivt för dem om jag gör abort och vad är negativt för dem om jag gör abort.
Gör sedan samma sak med alla personer i din närhet som står dig nära.
Du kan också göra en lista på dina omständigheter skriv ner alla du kommer på
Därefter skriver du ner vilka känslor du känner inför din omständigheter
Sedan skriver du ner vad som finns i ditt hjärta.
Därefter funderar du på om du låter omständigeterna (som kan förändras) fatta beslutet, eller om du låter hjärtat fatta beslutet.
Ibland blir man så chockad över graviditeten att man bara ser alla omständigheter men glömmer att det som finns i hjärtat kommer att följa dig livet ut.
Om du bär barnet i hjärtat, så kommer det inte försvinna för att du gör en abort, utan då kommer du bära det barnet i hjärtat hela livet och det kan bli tungt. Om du inte bär barnet i hjärtat (vilket jag uppfattar det som att du gör) så är det möjligt att du inte upplever en abort lika svår efteråt.
Beslutet är ditt, men jag vill gärna hjälpa dig att fatta ett beslut du kan leva med.
Med varma hälsningar