Veganmat till tonåring
Får en tonåring på besök som är vegan men har ingen aning om vad jag kan göra för middag och frukost till henne. Jag behöver lite förslag på något som går hem hos de flesta.
Får en tonåring på besök som är vegan men har ingen aning om vad jag kan göra för middag och frukost till henne. Jag behöver lite förslag på något som går hem hos de flesta.
Det finns många veganska yoghurtsubstitut som kan serveras till frukost tillsammans med müsli. Bröd med vegansk ost, marmelad, tartex, avokado, hoummus. Havregrynsgröt, äppelmos och havremjölk. Frukt. Smoothie på frysta bananer, frukt, bär och ev nån vegomjölk. Bananpannkakor, overnight oats. Te, kaffe, juice, varm choklad gjord på hasselnötsmjölk.
Till middag tacos på sojafärs eller pulled oats, bönor, grönsaker, salsa, vegoost, Oatlys Fraiche.
Falafel, vegolasagne med linser, thaigryta med tzay och kokosmjölk.Vegetariska vårrullar.
Vegansk glassar lättillgänglig nuförtiden, men det medta i dessertvin kan du laga med ersättningsrodukter för grädde, smör etc.
Indisk mat har mängder med goda veganska recept.
www.ica.se/recept/vegan/indisk/
Istället för mjölkprodukter
www.vegomagasinet.se/ersattningsguide/
Middag hade jag nog kört någon gryta baserad på krossade tomater(typ ratatouille) eller kokosmjölk (thailändskt med tofu eller blomkål).
Vilka bra förslag.
Det måste vara ekologiskt också annars äter hon inte men jag letar efter någon vegansk yoghurt med musli till frukost. Bröd lär jag ha hemma som vanligt och hon kan lägga på avokado eller grönsaker på det och så får jag hitta vegansk ost. Havregrynsgröt finns också och så köper jag hem extra frukt. Duger det inte så får hon svälta.
Tacos kan funka till middag eftersom att man kan plocka vad som helst i det. Måste kolla vad quorn innehåller och bröden. Det duger inte om det inte är veganskt och ekologiskt nämligen. Gryta låter gott men är inte min starka sida att laga. Tur att jag bara behöver göra en middag och en frukost för det är svårt att laga veganskt när man inte är van.
En liten tanke bara: du skall ha tonåringen på en frukost och en middag? Då är det jättebra om du erbjuder veganmat.
Men behöver hon nödvändigtvis informeras om något av maten du har inte är ekologisk? Den här årstiden går det ju nämligen inte hitta allting ekologiskt och jag tycker inte att du just den biten behöver lägga helt 100% på dig själv.
www.aftonbladet.se/nyheter/a/zLVRrr/forskare-ekologisk-mat-inte-battre-an-vanlig-mat