• Litalu

    Studera med barn

    Hej! 


    Vi har bestämt att börja försöka bli gravida nästa år, jag kommer att ha jobbat heltid ett tag och få ut föräldrapenning. Men, min sambo kommer att fortsatt plugga och jag undrar hur ni andra lagt upp det med föräldraledighet och så när en förälder pluggat? 


    Man har ju tre månader man inte kan föra över som jag förstått det, så dessa skulle kunna tas av sambon under sommaren för att inte missa skolan och komma efter, om jag då jobbar heltid, men samtidigt vet vi såklart inte än hur stor bebis kommer att vara då. 

    Har även funderat på om man delar upp kanske så jag jobbar halvtid/25% eller liknande och sambon då tar ut resterande i föräldraledighet under tiden han pluggar, kan man ens det om man pluggar 100%? 

    Sedan undrar jag även hur föräldrapenningen beräknas då han både jobbar och pluggar just nu, men i snitt över ett år kanske han har 110.000 i lön medan innan han pluggade hade han kanske 230.000, pausades SGI:n eftersom han inte jobbar heltid eller hur funkar det? Någon som är insatt, skulle vara så snällt <3

  • Svar på tråden Studera med barn
  • Jemp

    Förutsatt att han är med barnet de dagar han tar föräldraledigt får han ta fp. Att båda är föräldralediga heltid har stora fördelar för relation och jämställdhet hemma skulle jag säga. Men man kan ju ha både sådana perioder och perioder då man delar och jobbar/pluggar deltid.

    SGI kan skyddas om man pluggar med CSN. Kan inte alla regler kring lov etc dock.

Svar på tråden Studera med barn