• alleballe90

    Höra av sig till ex..?

    Jag blev dumpad igår av den som jag trodde var killen i mitt liv. Vi grät. Kramades. Kysstes. Han sa att han inte träffat någon som mig förut och att jag är helt perfekt och underbar på alla sätt, men att jag kommer få det bättre utan honom. Han sa att han inte räcker till. Att allt gått så fort och att han inte mår bra av att inte räcka till. Han sa att han kommer sakna mig, och vi grät. Oj vad vi grät. 

    Sen började han prata om ödet. "Detta kommer bli bra, vi måste i alla fall tro det" sa han. Han verkade så säker på att detta kommer bli bättre för oss båda.. att vara utan varandra asså.. Jag respekterade hans val och är inte arg på honom. Vi båda är ledsna och han sa gång på gång att han hade önskat att det var på något annat sätt.
    Jag vill mer än gärna bara ringa honom, eller skicka iväg ett sms, men jag vet att det är en usel idé så jag kommer strunta i det. Innan han gick så fick jag en sista kyss och han sa "vi hörs och ses i framtiden". Vi tycker fortfarande om varandra så sjukt mycket och som ni kanske förstår så finns det mycket känslor kvar (I guess?).. men jag vill inget annat än att få tillbaka honom, få honom att ångra sig, få honom att sakna mig.. tycker ni att jag borde höra av mig? Kanske inte nu, men i framtiden? Vad har ni för erfarenheter av att höra av sig/inte höra av sig till era ex? Kom dom tillbaka när ni inte hörde av er?
  • Svar på tråden Höra av sig till ex..?
  • Anonym (Esse)

    Låter ju som att han fortfarande har mycket känslor för dig. tror ju dock inte att du ska gå runt och hoppas på att han ska komma tillbaka, gör han det så gör han det och gör han inte det så gör han inte det.

  • Anonym (Jag)

    Sådär blev det med mitt ex också. Mkt känslor mkt gråt.

    Vi försökte vara vänner men det var omöjligt då jag fortfarande ville vara ihop.

    Till slut sa jag att vi inte skulle höras för att jag behövde en chans att gå vidare. En månad senare träffade jag ett sk. Rebound, mitt ex hörde av sig efter några månader men då.hade jag hunnit få distans till allting och insåg hur rätt han hade när han sa att det kommer bli bättre. Han räckte inte till för mig även om känslorna var sjukt starka och vi älskade varandra massor.

    7år senare är jag gift med mitt rebound, har inte haft någon kontakt med honom sen dess, men har fortfarande varma känslor för honom och det vi hade. Men jag har ett mycket bättre förhållande med min man trots att jag trodde det skulle vara omöjligt.

    Du behöver distans och lite jävlar anamma så du inte ringer honom. Enklast är att låta bli, då går läkningen snabbare o

  • Anonym (Kanske inte)
    alleballe90 skrev 2017-06-20 13:39:45 följande:

    Jag blev dumpad igår av den som jag trodde var killen i mitt liv. Vi grät. Kramades. Kysstes. Han sa att han inte träffat någon som mig förut och att jag är helt perfekt och underbar på alla sätt, men att jag kommer få det bättre utan honom. Han sa att han inte räcker till. Att allt gått så fort och att han inte mår bra av att inte räcka till. Han sa att han kommer sakna mig, och vi grät. Oj vad vi grät. Sen började han prata om ödet. "Detta kommer bli bra, vi måste i alla fall tro det" sa han. Han verkade så säker på att detta kommer bli bättre för oss båda.. att vara utan varandra asså.. Jag respekterade hans val och är inte arg på honom. Vi båda är ledsna och han sa gång på gång att han hade önskat att det var på något annat sätt.Jag vill mer än gärna bara ringa honom, eller skicka iväg ett sms, men jag vet att det är en usel idé så jag kommer strunta i det. Innan han gick så fick jag en sista kyss och han sa "vi hörs och ses i framtiden". Vi tycker fortfarande om varandra så sjukt mycket och som ni kanske förstår så finns det mycket känslor kvar (I guess?).. men jag vill inget annat än att få tillbaka honom, få honom att ångra sig, få honom att sakna mig.. tycker ni att jag borde höra av mig? Kanske inte nu, men i framtiden? Vad har ni för erfarenheter av att höra av sig/inte höra av sig till era ex? Kom dom tillbaka när ni inte hörde av er?


    Du skriver inte vilket annat sätt det skulle kunna vara på. Då blir det lite svårt att ge råd.
Svar på tråden Höra av sig till ex..?