• Meriall

    Tips på veganska rätter utan dessa saker?

    Jag söker veganska recept utan nötter (jordnötter är ok), stenfrukt och äpple/päron. Helst utan "vegankött" (typ oumph etc).

    Recepten ska passa som en hel middag, inte vara ett snack/frukost/dipp/dessert etc och förstås vara goda, gärna med det lilla extra.

    Hoppas någon mer kunnig har några goda recept på lager :)

  • Svar på tråden Tips på veganska rätter utan dessa saker?
  • Lena

    Kikärtsgryta med lök, kikärtor och krossade tomater kryddat med spiskummin

  • Mizzys

    Finns ju massa pasta rätter att göra i massa olika kombinationer.

    Igår stekte jag vitlök, chili och massa färsk spenat i olivolja och blandade sedan ihopa allt med citron+skal.

    Enkelt och super gott, ännu godare blur det med parmesan över men veganer äter nig inte ost tror jag så de kan man skippa.

  • Aniiee

    Ska jag bjuda på veganskt so vlir det oftast en riktigt god chili med bröd eller nachos, som serveras family-style. 


    Ordningen återställd
  • gröna
    Aniiee skrev 2017-04-27 23:54:17 följande:

    Ska jag bjuda på veganskt so vlir det oftast en riktigt god chili med bröd eller nachos, som serveras family-style. 


    en chili?

    och hur är family-style?
Svar på tråden Tips på veganska rätter utan dessa saker?