Lena skrev 2017-03-07 13:03:09 följande:
Något mer permanent preventivmedel som pstav vore en idé för dig tills du är nykter. Är din pojkvän beredd att bli nykter och alltid vara det med dig? Annars är han inte rätt stöd för dig
jag hade det i många år men precis när vi började ses fick jag en ny som gjorde att jag fick svår mensvärk. gynekologen hävda att det inte hade med pstaven att göra men direkt när jag tog ut den och fick min mens så fanns inte den smärtan kvar. aldrig haft så svåra smärtor som under tiden jag fick två av pstaven. annars hade jag fortsatt ha den. utan tvivel.
Anonym (nn) skrev 2017-03-07 13:30:29 följande:
Vill verkligen, i all välvilja, uppmana dig att använda preventivmedel i dagsläget. Det finns ingen anledning att du inte kommer att kunna bli en både bra och fungerande mamma längre fram!
En graviditet i dagsläget - två missbrukande föräldrar - hade sannolikt inneburit inblandning från soc. Om du inte bedömts lämplig att ta hand om ditt efterlängtade barn är risken överhängande att du sjunkit ännu djupare i ditt missbruk i ren förtvivlan och vanmakt.
Hur ser ditt liv ut i övrigt? - är du en socialt fungerande missbrukare såtillvida att du klarar av att sköta ditt jobb och sociala kontakter på ett fungerande sätt? Anledningen att jag frågar är att ett bra socialt skyddsnät kan vara en hjälp - men inte nödvändigtvis en förutsättning - för att bli och förbli nykter.
hade gärna velat men enda jag tyckt funkar kan du läsa om längre upp i detta meddelande. ja jag vet att soc skulle bli iblandat. jag är alkoholberoende men inte dum i huvudet ;) skämt o sido. har inget socialt skyddsnät det drog jag mig bort från i samband med att hela skiten som gjort att jag hamnat här börja.
Anonym (Sandra) skrev 2017-03-07 13:33:09 följande:
Jag var alkoholberoende när jag blev gravid.
Försökte sluta så många gånger, men det gick inte. Allt kretsade kring alkohol. Skötte jobbet, men drack alltid hela kvällarna och hela helger. Minst 1,5 liter vin varje kväll, och minst 2 liter varje dag på helgen.
Om vi var bortbjudna på middag tex, drack jag både innan och hade med mig eget i en petflaska som jag smygdrack inne på toan hos värdparet. Så jag kunde dricka måttligt vid middagen.
Min sambo är nykterist, jag drack måttligt inför honom hemma, samtidigt som jag smög med resten inne på toan, i bilen och andra ställen. Han sa aldrig något, men han borde ju ha märkt?
Så blev jag gravid, inte planerat men väldigt efterlängtat. Skäms över att skriva detta, men det var inte lätt att sluta. Drack ibland första veckorna innan jag kunde sluta helt. Jag får fortfarande ett väldigt sug vid vissa tillfällen, men skulle aldrig aldrig kunna dricka något nu.
Min förhoppning är att kunna lära mig att dricka normalt i framtiden, men jag är beredd på att det kanske inte kommer att bli så...
Förstår din längtan, men mitt råd är ändå att vänta tills ni varit nyktra ett bra tag!
tack för att du delar med dig! det är så mkt lättare att prata med ngn som varit där. jag får konstig ångest om jag inte dricker en dag. lite märkligt men jag bodde inte här i ett par månader. kände inget sug och blev inte arg av att se andra dricka. här är det dock så. när jag fick veta att jag var gravid slutade jag tills jag bestämde mig för abort. iofs skedde allt under två väldigt snabba veckor. men jag skäms att säga det men jag sa direkt citerat följande till min kille;
om jag gör abort blir du arg om jag dricker ikväll? alltså direkt efter vi haft första mötet med den spec mvc man skickat mig till. så bestämt och gjort googla runt angående foster och fosterskador. insåg att jag aldrig ville ta den risk som mvc varnat för och ringde dagen efter. drack fram till dagen jag skulle bli inskriven pga sen abort. vet inte om de såg det på blodprover de tagit men de sa inget. själva aborten var faktiskt inte ngt problem just då. jag fick smärtlindring och sen var det över typ.