• strike2

    Fylla på OMBRE färg? Hjälp!

    Hej!


    Jag har i ca ett år nu haft mycket röd till mycket blond ombre. Har tidigare fått hjälp av en kompis till mig som är superduktig, men av diverse anledningar kan hon inte längre hjälpa mig. Så jag tänkte försöka själv.


    Det jag inte förstår hur jag ska göra är hur jag kan HÖJA det blonda. Mitt hår har ju växt så det ljusa börjar alldeles för långt ner. Fattar hur jag bleker och vet på ett ungefär hur jag får ombre-effekten, men kan ju inte bleka om och om igen på samma hår. Hur bleker jag översta delen av det ljusa utan att behöva bleka hela längden inklusive mina slitna redan ljusa toppar? Blir det inte en skarv om jag inte bleker hela längden? 


    Topparna klarar och kanske borde ha lite mer blekning dock, kan jag bleka de mindre än resten (som behöver ljusas upp rejält)?


     




    Dålig bild i.o.m. uppsatt, men enda jag hittade där man får ett hum om ungefär hur jag brukar ha håret.


     


     

Svar på tråden Fylla på OMBRE färg? Hjälp!