• Feagnoli

    får jag läsa dotterns Skype?

    Hej.

    Dottern är 13 år och har två kompisar som hon träffat på en site som heter movie star planet. En tjej som är 13 och en kille som är 14. Hon pratar bara med dom över Skype och sms.

    Tjejen mår tydligen väldigt dåligt psykiskt, skär sig och vill ta livet av sig. Tydligen dålig relation med föräldrarna. Min dotter och hon pratat väldigt mycket. Hon vill trösta, finnas där och lyssna. En väldigt fin egenskap. Men hon tar på sig kompisens börda på sina axlar. Märker att min dotter börjar må dåligt över hela situationen. Att hon inte kan hälsa på, att hon inte är tillräcklig.

    Sen har härifrån killen som skriver att han älskar henne m.m. Har inte tittat men såg i går kväll när hon lämnat Skype uppe att han blockat henne och tjejen för att dom får honom att må dåligt och att han skulle skära sig själv.

    Hur bemöter jag detta? Kan jag gå in på hennes Skype och läsa konversationen dom har? Hur ska jag få dottern förstå att hon inte ska ta på sig allt?

  • Svar på tråden får jag läsa dotterns Skype?
  • Lena

    Nej läs inte bakom ryggen på henne. Prata med henne om att man gärna ska hjälpa andra men att man inte ska ha dåligt samvete för om man inte orkar/kan

  • KJJ

    Jag själv hade satsat på förtroende från hennes sida, alltså INTE läst bakom hennes rygg. Däremot om hon är med på det, läst tillsammans med henne. Sedan är det jättebra att hon bryr sig, men det låter som att hon behöver lite hjälp att avgränsa sig. Att hon skall uppmana sin kompis som mår dåligt att ta kontakt m en vuxen i hennes närhet och sedan träna på att släppa det hur hårt det än låter, alternativt tillåta din dotter att ta kontakt med en vuxen (dig). Ett barn skall inte ha detta ansvar på sina axlar...

  • Feagnoli

    Jag har inte läst. Känner motvilja att gå bakom ryggen på henne så jag har låtit bli och tänker inte göra det heller.

    Min dotter har iaf övertalat kompisen att gå och prata med skolkurator, hon säger att hon gått dit så jag hoppas på det. Min dotter har mått dåligt i perioder ändå med kuratorkontakt osv. Hon är så lättpåverkad när det gäller vissa saker och andra inte. Är rädd att hon ska börja må dåligt hon också.

    Sagt åt henne att om hon inte vill prata med mig så finns bris eller kuratorn i skolan. Tack o lov så har hon samma behov att att prata som mig så hon brukar kunna vända sig till den vuxen som är i närheten och som hon känner förtroende för. Jag har drillat henne sen hon var liten att samtala och lyssna är a och o.

    Hon är hos sin pappa i helgen så då får hon släppa tankarna en liten stund iaf. Han och hans underbara sambo skulle också prata lite med henne om att hon inte ska ta allt på sina axlar. Jag tycker att det hon gör är jättefint men är så orolig att det ska drabba henne i slutändan.

    Sen så är hon lite att hon vill vara alla till lags, kan lätt bli konflikter då mellan henne och andra.

  • John22

    Prata med henne istället och försök få henne att visa självmant.

Svar på tråden får jag läsa dotterns Skype?