Svåra beslut...
Ja hur ska man beskriva allt... Sen jag började 6:an så bestämde jag mig för att bli en ingenjör, spelade inte nån roll för vilken slags ingenjör för det bestämde jag mig senare i 9:an. Jag vill bli en Dator-It ingenjör men.. Ända sen 6:an så har jag haft det så svårt med matte. I 6:an så var jag nära för att få ett F i betyg men jag klarade mig, samma hände i sjuan. Men i åttan fick jag F i båda terminerna.
Sen I 9:an hade jag panik. Jag var rädd för att få ett F i slutbetyg. Jag kämpade men inte tillräckligt första terminen fick jag ett F . Andra terminen så klarade jag mig precis. Jag var jätte glad men tidigt under sommarlovet så visste jag att problem är på väg att komma. Och mycket mer än det var förut. Jag hade det såååå svårt att bestäma vilken linje/program jag skulle välja under gymnasievalet.
Jag hade problem om jag ska följa min dröm men möta ett stort hinder eller om jag skulle ta den snabba vägen och välja el och energi programmet. Jag frågade mina föräldrar om vad jag skulle göra men dom var inte till så mycket hjälp. Det slutade med att jag valde Teknik It och komunikations teknik och det är att man pluggar till dator ingenjör och håller på med programmering. Jag har kämpat sönder mitt liv med att klara en hel matte kurs under ett halv termin. Matte 1C ;(
Sent under pluggandet så fick jag reda på att jag hade dyskalkyli, för dom som inte vet vad det är så är det att man har svårt att räkna matte. Finns mängd olika sorter då, men jag hade problem med att hålla huvud räkning med stora tal. Och jag har hela MITT Jävla liv räknat matte med bara huvudet. Och allt det här får jag reda på nu när jag går i gymnasiet. Det kunde gå sååå mycket bättre om jag fick reda på det I 7:an eller 6:an. Och det ända dom jag kunde göra är att använda miniräknare år allting och även små tal. Specialisten eller vad man ska kalla henne för säger att ibland så kan det vara så att under matte lektionen så kan jag komma ihåg allting men nästa dag så glömmer jag bort allting helt MEN tredje dagen så kommer jag ihåg det igen... Ganska så konstigt men det stämmer..
Min mamma då som ibland ger mig sysslor som til lexempel diska eller tvätta kläder medan hon är borta och hon brukar alltid säga " JAG VILL ATT DET SKA VARA KLART INNAN JAG KOMMER HEM!" Ja men det brukar vara så att jag glömmer bort det väldigt enkelt... Så att en dag så kommer hon hem och jag få en hel del stryk (asså inte att hon slår mig...) utan hon ger mig stryk med utskällning och stänger av det ända livs källan som alla ungdomar kan ha! WI-FI!
Men allt det här hände då innan jag fick reda på mitt dyskalkyli problemet och för att göra ett litet elakt knep så drar jag en "Tycka synd knep" och säger till min mor att varje gång hon skäller ut mig så vet hon inte om jag glömde bort det pågrund av mitt problem eller om jag bara var lat :) funkar ibland men såklart så hjälper jag annars i hemmet.. När jag orkar :P
Iallafall jag fick F på alla matte delar förutom algebra delen. Ganska så roligt att jag klarade av delen där man behöver mest huvudräknigar och problemlösningar. Men det var Nationella prov i matte som räddade mig. Ja så jag fick godkänt. Blev sjukt glad men ändå rädd. Under hela förta terminen så har jag funderat på att ge up och byta linje, till el och energi. Jag tänker mest på att om det skulle gå skit nu I matte 2C som innebär ännu mer avancerad matte än förut då har jag förlorat ett helt år. Jag har vänner och har det bra i skola så att jag trivs i den skolan. Övrigt så tycker jag It linjen är fantastiskt kul och alla läraren också, dom får oss att skratta och dom inspirerar oss mycket bra. Dom får skolan att bli kul, Något som alla andra skolor bör ha. Det är skön stämning i klassen vi är faktiskt bara 11 stycket i klassen. Och vi lär känna alla 11 mer och vi är som en stor grupp vänner. så att aa det går bra I alla ämnen förutom matte då..
Men jag behöver hjälp om vad jag ska göra. Ska jag välja el och energi? Eller ska jag se vad som händer om jag stannar? Hag vill egentligen inte slösa på tid. Men tid är resultat eller? Men det jag menar är att jag vill ta examen men alla andra mina gamla vänner och nya vänner. Jag vill hällst inte gå om ett eller två år bara för att jag väljer en ny linje. Och jag har redan pratad med Syven (Studievärks ledaren) och samma sak som mina föräldrar så hjälpte det inget :(
Jag vill bara sluta tänka på vad jag ska göra och väja nu?! Men vet inte vad. Så jag tänkte att det kanske finns någon där ute som har svaret.
Gissar på att det är ungefär 50% som skippar den långa texten och försöker hitta problemet som jag har. Säger bara att jag skulle förstå varför. Helt ärligt så har jag aldrig skrivit sån här lång text om några av mina små problem jag har I livet. Aja läsa den som om det var en dag bok eller något :|
Okej Upskatar verkligen alla svar. Alla svar hjälper mig för ett eller flera problem. Jag har egentligen massa annat att skriva men jag kör "Cut to the point" stilen. Även om min text är typ 2 sidor lång.
Okej tack o hej!
Vill bara säga att allt jag skriver är inte trippelt kollat. Så att grammatik fel uppstår eller fel stavningar också. Hoppas ni inte blir petiga av det men jag vet. Skulle också störra mig på det om det är för mycket. Men men det är faktiskt ganska så sent nu.
// A