Tas bort som dotter från sina föräldrar pga arv
Hejsan.
Ska försöka lite kort vad jag undrar över. Känner en äldre dam, 75 år, från Norge, men bosatt i Sverige flera år. Som barn bodde hon hos föräldrarna. Bodde i en mindre by i Norge, där alla känner alla. Dom tog även en fosterson på 10 månader som växte upp hos familjen. Han har aldrig blivit adopterad. Han är högt uppsatt på Försäkringskassan i Norge, och är väl ca 65 år nu.
Dagen efter damens pappas död, var hon i familjehemmet, när boupptecknaren sa till henne att lämna huset. Hon begrep ingenting. Alla i hennes omgivning började vara otrevliga och ville bli av med henne. Boupptecknaren, advokater, banken m.m. "Hon hade inget där att göra", sa dom otrevligt.Hon tvingandes lämna Norge!
Hon fick inte ens gå på sin pappas begravning! Den här fostersonen tog hand om allt. Och som sagt. Han var inte adopterad eller stått med i testamenten.
Han plundrade hennes föräldrahem. Han plockade ut pengar på hennes fars kontokort, som han beställt flertalet av.
Nåväl. Så småningom fick hon reda på att hon stod som föräldralös.Att hennes föräldrar inte varit hennes föräldrar. Hon fick papper på det från folkbokföringen i Norge, och där stod klart o tydligt hon inte var deras dotter. Fostersonen hade med andra ord manipulerat alla att tro det, och att hon var lite "bakom flötet" som inbillade sej att dom varit hennes föräldrar.
Med andra ord. Hon blev grundlurad.
Hur kan någon gå in och ändra i folkbokföringen så? Hjälper det om man är högt uppsatt som utredare på F-kassan? Har dom möjlighet att gå in och ändra via datorn?
Hon gav sej inte damen. Utan skrev till en högre instans och bad om familjebevis där. Efter att ha skickat in personnumren på sina döda föräldrar, sände dom ett intyg att hon var deras dotter. Och alltid varit.
Damen misstänker att fostersonen planerat detta i flera år. Att lura henne på allt.
Allt pekar mot honom.
Vad säger ni?? Hur får man fast honom? Och hur kan personuppgifter plötsligt ändras?