Hemorojder
Är gravid i v.18 å fått sånna besvär o smärtor p.g.a hemorojder .
Var på apoteket o blev visat att köpa xyloproct salva för bästa effekt men hjälper INGET!
Har ni bättre metod för snabb hjälp????
Är gravid i v.18 å fått sånna besvär o smärtor p.g.a hemorojder .
Var på apoteket o blev visat att köpa xyloproct salva för bästa effekt men hjälper INGET!
Har ni bättre metod för snabb hjälp????
Ät inte stark mat, hård/torr mat så som pizza ex. Då man bara retar upp de mer. Drick varm mjölk med honung varje morgon. Att äta en sked marmelad fikon varje dag hjälper också. Vet att det hjälper då min man haft hemorojder. Det hjälper inte över en natt men det blir bättre.
Skriver om jag kommer på något mer!
Det som har hjälpt mig att bli av med helvetesplågan i arslet är att kombinera Xyloproctsalva OCH Xyloproctsuppar. Jag är också gravid och drabbades väl i vecka 29 eller så. Ville ställa mig framför tåget för att det gjorde så fasansfullt ont, men är glad för att jag slapp.
Tack för tipsen..man blir galen av smärtan ????
Jag har själv haft samma problem vid båda mina graviditeter och jag vet att det låter äckligt men det bästa är faktiskt att trycka in dom igen när dom ploppar ut.
Tipsar om daglig dos/doser av lactulos, visiblin och linfrön. Microlax på lager vid behov.
Fortsätt med salvan och kombinera med suppar. Var noga med att tala om för bm när du föder att du har problem med hemorojder då det kan förvärras rejält under krystarbetet. Lycka till och grattis till bebisen :)