• TeamCaz

    Hur många nätter i rad jobbar ni?

    Först o främst : Oj vad svårt det var att välja vart denna tråden skulle ligga. Jag hoppas jag prickat in rätt

    Det är såhär att jag jobbar natt. Vaken hela tiden. Jag jobbar 5 nätter i veckan, start söndag kväll o går av fredag morgon. Var tredje vecka jobbar jag 6 nätter, start söndag kväll o går av lördag morgon.

    Så nu tänkte jag kolla med någon som kanske kan mer om detta om det verkligen är ok att jobba så många nätter i rad? 5 nätter har jag inga problem med, men den där tredje veckan då jag går in även på fredag kväll till lördag morgon är minsann jobbig. Dels för att jag redan jobbat 5 nätter, o dels för att det bara blir 1 natt ledigt. Jag har ju familj o barn o sånt så det är tråkigt att jobba den där extra natten.

    Någon som vet hur det bör vara?

    Tack på förhand


    Jag Älskar Min Fina Familj
  • Svar på tråden Hur många nätter i rad jobbar ni?
  • Ruter

    Är det dit ordinarie schema? Hur långa är nätterna hos oss Jobbar vi tio timmar vaken natt så 3-4 nätter skulle innebär en heltidför oss. Jag brukar jobba tre nätter åt gången men då har jag en rotationstjänst så jobbar även dagtid.

  • Olympia

    Har du kontaktat facket?
    Det är svårt att ge några råd när man inte vet vilket avtalsområde du tillhör eller hur långa dina arbetspass är.

  • TeamCaz

    Jag är med i facket ja.

    Jag frågade en i personalen, o hon svarade att om man jobbar under 8 timmar så får man jobba varje natt. Vårt shema ligger på 7,5.


    Jag Älskar Min Fina Familj
  • Majsan70

    Jag jobbar vaken natt i 10 timmar och lägger själv mitt schema. Därför jobbar jag ytterst sällan mer än 2 nätter i rad.

    När jag jobbade natt på Volvo jobbade vi 5 nätter i veckan. 21,30-6,30 första natten och därefter 00,12-6,30

    Efter 2 år med första typen av schema höll jag på att bli tokig. 

Svar på tråden Hur många nätter i rad jobbar ni?