• Generalen89

    Hur lösa min situation?

    Är i rätt så jobbigt läge just nu.

    Kan börja från början. Jag har varit arbetslös ett tag och drog på mig skulder som jag absolut inte skulle ha gjort under den tiden. Nu får jag stå mitt kast kan man väl säga.
    Har dock fått en tillsvidaretjänst nu i januari. Tjänar relativt bra (28000 i månadslön).
    Men eftersom jag har skulder nu så försvinner dem pengarna väldigt snabbt.
    Har nu en skuld hos fogden på lite över 30.000 och det verkar ramla in nya hela tiden.
    Det enda som jag ser skulle hjälpa mig är ett lån för att lösa in allt detta så jag kan betala av varje månad. Känns som att inget händer just nu fast jag betalar väldigt mycket varje månad. Med tanke på att jag nu fått en tillsvidare tjänst så hade det absolut inte varit något problem att betala en summa varje månad istället för massa olika summor som drar iväg.

    Men jag ser det lite som en omöjlighet då jag har betalningsanmärkningar och skuld.
    Vad har jag för alternativ egentligen? Orkar inte med att hela lönen försvinner nästan samma dag den kommer in på kontot :/

  • Svar på tråden Hur lösa min situation?
  • Kjell2

    Sälja av saker

    Privat lån

    Är skulderna inte mycket mer än 30 000 borde du kunna amortera bort rätt snabbt om du lever snålt.

  • Tow2Mater

    Ramlar det in nya skulder hela tiden, har du ju noll koll på vad du är skyldig och vem. Ingen månadsinkomst i världen kan losa det problemet.

  • Ms H

    Börja med att ta reda på exakt vilka skulder du har. Spalta upp alla dina andra månatliga utgifter (de som betalas med några månaders mellanrum tar du också med så klart).

    Först när du har detta klart för dig, kan du börja fundera på hur du ska lösa situationen.

Svar på tråden Hur lösa min situation?