• teknikern

    Bilförmån

    Hej,

    Undrar om någon vet vad som gäller kring bilförmån.

    Kan min bilförmån tas bort om jag får ändrade arbetsätt som inte kräver att jag behöver bil i tjänsten lika mycket. (kommer ej behöva åka till kunder i lika stor utsträckning).

    I mitt anställningsavtal står det att jag har rätt till bilförmån i min tjänst som fälttekniker. Det står att villkoren för detta regleras i företagets bilpolicy där jag skrivit under att jag tagit del av villkoren.

    I bilpolicyn står att bilförmånen kan lyftas bort om jag ej uppfyller kraven för bilförmån t ex vid ändrade arbetsuppgifter.

    Så min tjänst är fortfarande fälttekniker men mitt arbetssätt ändras- har företaget då rätt att lyfta bort min bilförmån?

  • Svar på tråden Bilförmån
  • Johan70

    Det är svårt att avgöra, utan att veta exakt vad som står i ditt anställningsavtal eller i policyn om förmåner. Generellt måste man dock säga, att om du inte längre skall ha bilförmån så borde du få något annat i stället, t.ex. högre lön. En förmån är ju en form av lön.

Svar på tråden Bilförmån