Vår fina dotter på 8 månader autistisk?
Hej allihop,
Jag tror att jag har finkammat varenda tråd som finns på hela Internet i den här frågan i hopp om att finna ett svar. Oron hos mig och min fru växer sig tyvärr bara större och större, och situationen känns för det mesta hopplös.
Efter flera missfall i rad kom så äntligen vår efterlängtade dotter för strax över 8 månader sedan. Hon har generellt sett varit snäll sedan start, och sovit bra. Med maten har det varit lite si och så (hon ammade väldigt bra, men hon har vägrat flaska sedan start samt vi har haft det lite stökigt sedan vi började med ?riktig? mat). Hon har vuxit som hon ska vad gäller längd och vikt. Hennes motoriska utveckling har också varit i linje med förväntningarna (sedan 6 månader sitter hon själv, nu ålar hon sig framåt och bakåt), även om hon inte ligger före på något sätt. Fram till för några veckor sedan har hon dock varit väldigt stel i kroppen, nästan som en istapp. Det har dock lagt sig.
De saker som hon inte har utvecklat:
Jollret ? hon jollrar lite ibland då och då, men för det mesta är hon tyst eller gnäller (låter som ett ?mmmmmmmm?-ljud, ungefär som när man drar två plastbitar mot varandra).
Hon kom igång med jollret vid 3 månader, men sedan försvann det tills hon var 6 månader. Då har det kommit tillbaka, men också försvunnit helt under flera dagar och sedan kommit tillbaka, men i mindre utsträckning.
Det sociala samspelet med andra barn ? hon håller sig ganska mycket på sin egen kant, är reserverad, interagerar inte så mycket med andra barn, delar inte med sig till varken oss föräldrar eller andra
Hon ler och skrattar om vartannat, och ofta upplever vi att hon har bra ögonkontakt med oss. Samtidigt är hon väldigt gnällig och arg (det kanske är separationsfasen?) och kommer in i perioder där hon är väldigt reserverad, och ganska ofta drar hon sig undan och går in i sig själv.
Vi vet inte riktigt vart vi ska ta vägen. Alla vi frågar (BVC, föräldrar, vänner) säger att vi ska ta det lugnt, att det inte är något att oroa sig för, att hon kommer växa ifrån det. Samtidigt har vi som föräldrar en stark magkänsla av att något är fel, och trots allt är det vi som känner vårt barn bäst (även om vi som förstagångsföräldrar kanske inte.är bäst lämpade att göra en bedömning).
Alla barn är ju naturligtvis helt unika och går ?sin egen väg?, men är det någon som har liknande erfarenhet? Det skulle betyda så mycket att höra lite om andras upplevelser.
Stort tack.