För mycket skolarbete
Jag har en dotter som går i 6an. I den årskursen har man dels väldigt många Nationella prov. (vilket jag tror upplevs som lite press för vissa elever)
Min dotter har nu den senaste veckan fått ovanligt mycket läxor. Jag har inget mot läxor men jag tycker att det blivit lite för mycket. Hon har inga större problem eller svårigheter i skolan men i nuläget känner hon mycket stress.
Nu de senaste dagarna har hon suttit uppe med läxorna till klockan 11 på kvällarna för att det blir så mycket.
Sedan något jag inte riktigt förstår mig på är att ha ytterligare prov i veckan (alltså ej nationella prov) Jag förstår självklart att man måste förbereda med vanliga prov innan men jag tycker att det har gått för långt. Hon har inte ens tid att vara med sina vänner, eller någon annan fritid.
Vad tycker ni, är detta för mycket?