Hur funkar graviditetspenning?
Hej,
jag är gravid med mitt andra barn och är beräknad 31/5. Jag jobbar i butik och står och går hela dagarna vilket redan börjar bli lite ansträngande i ryggen och det finns ju en risk att det blir ännu tyngre ju större jag blir. Nu har jag några frågor angående graviditetspenning.
Jag har en anställning på 100 % men jobbar just nu 80 % och tar ut föräldrapenning på 20 % så jag skyddar min heltids-SGI. Min arbetstid är förlagd så jag jobbar 8.30-17 måndag och tisdag och 8.30-14 onsdag, torsdag och fredag. Om jag söker och blir beviljad t ex 50% graviditetspenning, räknas det då på min 100%-iga tjänst eller räknas det på mina 80% som jag jobbar nu.
Om det räknas på mina 100%, då behöver jag väl inte ta ut vanlig föräldrapenning också för att skydda min SGI va? Innebär det i så fall att jag jobbar halva dagar hela veckan och har graviditespenning på resten?
Om det räknas på mina 80%, halverar jag då min nuvarande arbetstid och fortsätter fylla ut med 20% föräldrapenning för att skydda min SGI?
Tacksam för svar och det dyker säkert upp följdfrågor senare.
Tack på förhand!!!