• Anonym (alltid nåt)

    Hur ska jag fylla i min arbets tid för dagen på vabben?

    Hej,
    jag satt precis och fyllde i vabb på fk, men blev lite osäker nu när jag fundera.
    Jag har nämligen inte heltid med 8h var dag, utan har 60% och skyddar 65% med rätt sig.
    Jag har 4 veckor schema så alla dagar är väldigt olika långa.
    En dag i snitt ska va värd 5,2. alltså 5h 12min.

    Men det är väl inte det jag ska fylla i?
    Jag måste väl fylla i vad jag skulle jobbat idag? Vilket var 5h 45min?

  • Svar på tråden Hur ska jag fylla i min arbets tid för dagen på vabben?
  • Försäkringskassan

    Hej!

    När man ansöker om tillfällig föräldrapenning så ska man ansöka för den tiden man har avstått från arbete den dagen barnet var sjukt.

    Fyller man upp med föräldrapenning för att skydda sin tidigare SGI så beror det på om man tar ut föräldrapenning den dagen man ansöker för.
    Gör man det så kan man inte ansöka för hel dag utan får välja del av dag.
    Har man årsarbetstid i timmar så skriver man så många timmar man normalt skulle ha arbetat om man inte har gått ner i tid.

    Exempel arbetar man normalt 8 timmar innan man gick ner i tid och nu arbetar 6 timmar och tar ut en fjärdedels dag med föräldrapenning för att fylla upp till 8 timmar. Då ansöker man om 3/4 dels dag tillfällig föräldrapenning och skriver arbetstid 8 timmar.

    Du kan kontakta vårt Kundcenter på telefon nummer 0771 - 524 524 så kan vi hjälpa dig om du behöver få mer information vad som gäller i ditt fall.

    Hälsningar
    Hugo, handläggare

Svar på tråden Hur ska jag fylla i min arbets tid för dagen på vabben?