Mjölkproteinallergi - provocera 2 åring
Vårt barn har fått mjölkfri kost sedan hon var 4 månader. Enda symtomen då var kolik/magknip som blev så gott som helt bra utan mjölk. Hon har dock hela sitt liv haft lös avföring som inte bekymrar henne, troligigen spädbarnsdiarré.
Vi provocerade vid ca 10 månader vilket resulterade i gråt på natten och ett barn som spände sig i båge. Bajset blev mer flytande och gult samt slemmigt.
På förskolan fick hon av misstag mjölk två gånger precis vid förskolestarten för 10 månader sedan. Då reagerade hon med mycket orolig nattsömn, gråt och just slemmig, gulaktig lös avföring båda gångerna.
Nu är hon 2 år och 4 månader och vi har gett henne olika mjölkprodukter i tre dagar. Hon är lite lösare i magen än förra veckan men det brukar komma och gå, men inte gult eller slemmigt. Hon har vid några tillfällen sagt att hon har ont i magen och hon äter mindre än normalt. Det är ju dock väldigt varmt så det kanske är normalt. Nattsömnen är god och hon leker som vanligt.
Växer allergin bort gradvis? Kan hon ha blivit bättre men inte helt bra?
Är osäker på om jag ska fortsätta ge mjölk eller om jag ska sluta och prova igen om 6 månader. Får inga bra råd alls från vår läkare som själv blandar ihop det med laktos så förtroendet är inte så stort.