• Anonym (Trådskaparen)

    Föräldrapenning

    Hej!

    Jag undrar om jag kommer vara berättigad den högre summan. 

    Innan februari förra året så hade jag enbart jobbat på timmar men fick då ett längre vikariat. Sa upp mig tidigare då jag hittat ett annat jobb och hade då sammanlagt jobbat från februari till mitten av november. Mellan dessa två jobb var jag ledig i fyra dagar då jag inte haft någon semester och behövde några lediga dagar. Har på mitt nuvarande jobb alltså varit där från mitten av november. 

    Väntar barn i december och har oturligt nog blivit sjukskriven på halvtid (vet ej hur länge det kommer hålla i sig, men förhoppningsvis inte hela graviditeten). Hur påverkar det min föräldrapenning? Kommer jag nu inte få min SGI första tiden? 

    Mvh 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2014-07-08 12:15
    Vill bara lägga till att mitt nuvarande vikariat sträcker sig fram till sista januari.

  • Svar på tråden Föräldrapenning
  • Försäkringskassan

    Hej!

    För att ha rätt till en SGI behöver du ha för avsikt att arbeta i minst sex månader. Om du blir sjukskriven så ska det normalt inte påverka din SGI. Om du ansöker om sjukpenning kommer en handläggare att utreda hur du har arbetat och vilken inkomst du har.

    Hälsningar
    Harry, handläggare

Svar på tråden Föräldrapenning