• Flizan30

    Mjölkstockning!

    Jag har fått mjölkstockning men vad skall jag göra för att få bukt med den? Igår kväll hade  jag 39 c feber och frossa samt huvudvärk. var alldeles rödflammig över vänstra sidan av vänster bröst. Idag är febern borta men jag är fortfarande starkt röd lokaliserat till vänster sida av vänster bröst och det gör jätte ont. vad mer kan jag göra mer än att amma mer på det bröstet?hur lång tid tar det innna det brukar försvinna?

  • Svar på tråden Mjölkstockning!
  • Annelie 76

    Amma, amma, amma, duscha varmt och massera bröstet är det du kan göra. Kommer febern tillbaka så sök hjälp för du kan fått bröstböld och då behöver du antibiotika.

  • Soffan

    Amma massor! men glöm inte amma det "friska" bröstet heller för då blir det stockning i det istället.. varm vetekudde på, varm dusch och massera utifrån och in mot bröstvårtan försiktigt då du ammar.

  • Soffan
    Flizan30 skrev 2014-06-24 22:01:58 följande:
    Tack! Jag får prova. Hur länge är normalt att ha mjölk stockning ?



    Jag hade det ca 1vecka då jag fick mjölkstockning i båda efter varandra..
  • Soffan
    Flizan30 skrev 2014-06-24 22:50:45 följande:
    Soffan: usch låter inget vidare.



    Nä det var ju inte det.. men det gick över och sen kom det inte tillbaka.
Svar på tråden Mjölkstockning!