sambons vårdnadstvist
Finns det fler här.som.varit tsm med nån som haft vårdnadstvist på gång under tiden ni var/är ihop?
Min sambo genomgår en och det har pågått över ett år. Allt jag fått veta/höra/läsa gör mig förvirrad för han säger annat om saken/sakerna.
Han brukar ofta prata om hur han känner sig osv men när jag förklarar hur jag mår över allt så lyssnar han inte utan säger "jag förstår eller så säger han att han inte vet vad han ska säga"
Vi vä tar barn om 2 mån och min fokus är på att få klart allt och bolla tankar jag har kring det. Men när vi ratat om allt alla timmar på dygnet så vet jag inte vad jag vill längre, hans ex försöker kontrollera våra liv ( hon har borderline) just nu har jag lust att lämna allt vi har för att jag inte orkar med allt men känner inte för att bara lämna allt heller.
Nån som har tips och råd på hur jag kan vara ett bra stöd amstidigt som jag måste hantera allt jag hör/läser.