• Preggo

    Inför intervju för extrajobb...

    Jag ska imorgon på en intervju på ett äldreboende då jag sökte ett timvikariejobb/extrajobb. Saken är att jag är gravid i vecka 26 och jag pluggar just nu bara halvtid till undersköterska och vill hemskt gärna få det här jobbet så jag kan dryga ut kassan lite till för familjen. Måste jag berätta jag är gravid om chefen inte frågar det själv imorgon är min fråga? Känner mig så sjukt nervös..

  • Svar på tråden Inför intervju för extrajobb...
  • faithfully

    Är det sommarvikarier de söker eller är det extra just nu? Kommer du att kunna jobba de 8 sista veckorna av graviditeten (med tanke på att många får graviditetspenning inom det yrket den tiden).

    Eftersom de är timvikariat och extrajobb så finns det väl inga hinder att jobba just nu tänker jag.

  • Preggo
    faithfully skrev 2014-02-26 12:29:08 följande:
    Är det sommarvikarier de söker eller är det extra just nu? Kommer du att kunna jobba de 8 sista veckorna av graviditeten (med tanke på att många får graviditetspenning inom det yrket den tiden). Eftersom de är timvikariat och extrajobb så finns det väl inga hinder att jobba just nu tänker jag.

    Jag har inte fått reda på om det gäller extra eller timvikarie, vet inte skillnaden direkt heller där, utan chefen ringde bara upp och sa jag var kallad till intervju på torsdag. Inte för jag tror dom kommer fråga om jag är gravid, men jag vill inte känna mig dum att meddela dom efter några veckor att jag är gravid. Min plan är att kunna jobba fram tills förlossningen, jag har inga problem såhär långt med min graviditet vad gäller fysiskt eller psykiskt. Det skulle kännas så tryggt att kunna få det här jobbet, och det är ju just det att det "bara" är tillfälligt jag söker för.
Svar på tråden Inför intervju för extrajobb...