• Anonym (Fundersam)

    Påbörjad p-piller karta

    Här om dagen upptäckte jag att mitt recept på p-piller var slut och jag skulle påbörja en ny karta samma dag. Lite srressad hittade jag en påbörjat karta, två piller fattades. Min fråga är hur det funkar när jag ätit upp kartan. Kan jag vänta in mensen trots att jag inte tagit dem sista två pillerna eller får jag inte fullt skydd då?

  • Svar på tråden Påbörjad p-piller karta
  • Anonym (Fundersam)

    Hej! Jag äter Jasmin. Har fem piller kvar på kartan, men för att fullfölja hela kartan skulle jag då behöva två piller till.

  • Anonym (Fundersam)

    När jag städade skåpet hittade jag en ask med två fulla kartor. Har fem piller kvar på min nuvarande, men skulle behöva sju för att fullfölja en hel karta. Hur gör jag nu? Kan jag äta dem fem och hoppa över de sista två, och istället vänta in mensen?

  • Anonym (Fundersam)

    Om jag väntar in mensen så har jag alltså fått fullt skydd trots att jag inte tagitdom sista två?

  • Aleksandra Barnmorska

    Hej! Ja det har du, men du måste börja ta dina tabletter igen två dagar innan van du brukar dvs 7 dagar utan tabletter. lycka till

Svar på tråden Påbörjad p-piller karta