• livetsmitt

    Rekommenderar ni att köpa hus i Älta (Nacka/Stockholm)?

    Hej
    Vi är sedan några år på husjakt i södra Stockholm. Vi har nu släppt att hitta ett hus i Älvsjö, Tallkrogen eller Sköndal till rimliga priser (dvs. max 4,50 miljoner) och letar i södra kranskommunerna. Vi kollar i Tyresö och Huddinge, men är osäkra.

    Ett område som verkar trevligt och barnvänligt är Älta (t.ex. enligt bekantas bekanta), men jag är ändå osäker. Det som gör mig mest osäker är att det så tydligt finns ett stort höghusområdet och ett stort villaområde. Under min uppväxt i Skärholmen minns jag tydligt uppdelningen "höghusbarn" och "villabarn". Det var inte bra för någon. Jag vill inte att vår dotter ska uppleva den segregationen. Just i Älta tror jag att den kan bli extra tydligt, eftersom Älta är så avskiljt från andra områden.

    Finns det någon som bor i Älta och hur upplever ni i så fall att höghusbarnen respektive villabarnen interagerar? Umgås de eller är det (gäng?)-bråk dem emellan?

    Övriga synpunkter på Älta tas tacksamt emot också! Förskolor, skolor, fritidsaktiviteter (både för vuxna och barn), kommunikationer osv.?

    (Om ni dessutom har synpunkter på Trångsund, Stuvsta, Segeltorp, Trollbäcken, Hanviken och liknande områden är jag förstås också jätteintresserad)

  • Svar på tråden Rekommenderar ni att köpa hus i Älta (Nacka/Stockholm)?
  • MissFreiis
    livetsmitt skrev 2014-02-05 15:04:44 följande:
    Hej Vi är sedan några år på husjakt i södra Stockholm. Vi har nu släppt att hitta ett hus i Älvsjö, Tallkrogen eller Sköndal till rimliga priser (dvs. max 4,50 miljoner) och letar i södra kranskommunerna. Vi kollar i Tyresö och Huddinge, men är osäkra. Ett område som verkar trevligt och barnvänligt är Älta (t.ex. enligt bekantas bekanta), men jag är ändå osäker. Det som gör mig mest osäker är att det så tydligt finns ett stort höghusområdet och ett stort villaområde. Under min uppväxt i Skärholmen minns jag tydligt uppdelningen "höghusbarn" och "villabarn". Det var inte bra för någon. Jag vill inte att vår dotter ska uppleva den segregationen. Just i Älta tror jag att den kan bli extra tydligt, eftersom Älta är så avskiljt från andra områden. Finns det någon som bor i Älta och hur upplever ni i så fall att höghusbarnen respektive villabarnen interagerar? Umgås de eller är det (gäng?)-bråk dem emellan? Övriga synpunkter på Älta tas tacksamt emot också! Förskolor, skolor, fritidsaktiviteter (både för vuxna och barn), kommunikationer osv.? (Om ni dessutom har synpunkter på Trångsund, Stuvsta, Segeltorp, Trollbäcken, Hanviken och liknande områden är jag förstås också jätteintresserad)

    Hej, egentligen är kanske inte jag rätt person att svara eftersom jag och min sambo är precis nyinflyttade sedan 1,5 vecka sedan. Men men.... Vi bor i ett radhus vid blåbärsslingan och vår upplevelse hittills av Älta är att det verkar vara väldigt lugnt och familjärt. Det finns väldigt mycket friluftsliv, sporter m.m. För både vuxna och barn. Kommunikationerna in till Gullmarsplan/Slussen är väldigt bra. Ang förskolor så finns det ett tiotal i älta. På Nacka kommuns hemsida kan man gå in och läsa om dem och jämföra vad föräldrarna satt för betyg Lycka till!
  • 87sait
    Angående förskola i Älta så kan jag som förälder till två barn varmt rekommendera Montessoriförskolan Svanen som ligger i Kolarängen. Det är en föräldradriven förskola med rymliga lokaler och små barngrupper. Maten lagas av egen kock och är 100% ekologisk och närproducerad. Förskolan har Nackareservatet som närmsta granne och lägger stort fokus på utelek. De äldsta barnen blir medlemmar i Friluftsfrämjandet, och går på utflykt med sina Mulle- och Knyttegrupper varje vecka under vår/sommar/höst. 

    Läs gärna mer här: forskolansvanen.se
Svar på tråden Rekommenderar ni att köpa hus i Älta (Nacka/Stockholm)?