• Augusta08

    Tips på vagn - smidig + babyskydd

    Tänkte investera i en ny vagn inför nytillskottets ankomst. Har en Emmaljunga City Cross som varit toppen då vi går mycket skogspromenader med hunden. Den har vi kvar för dessa ändamål, men den nya vagnen kommer att vara mer för när vi är "på rull", dvs lämnar vid skola/förskola, shoppar osv.

    Den ska alltså vara lätt att ta med sig och hyfsat lättkörd. Och dessutom vill vi kunna klicka i babyskyddet när bebis fortfarande är så liten, det är ju så tungt att kånka omkring på! Har ett BRIO Primo just nu, men det kanske behöver bytas ut om man ska kunna fästa på någon vagn (då ska man väl ha BRIO Go? Om man vill ha BRIO vill säga, det är inget krav) 

    Någon som har ett bra tips? För- och nackdelar?

    Tacksam för all hjälp!

  • Svar på tråden Tips på vagn - smidig + babyskydd
  • isolande

    Vi hade en emmaljunga Nitro med quadrolift till lillen och ståbräda till stora. Till det hade vi en adapter som vi fäste ett Britax babyskydd på om det behövdes. Funkade hur bra som helst. Har du en emmaljunga sedan tidigare så kan du ju mixa med chassin och delar mellan vagnarna.

  • momomo

    Antingen Bugaboo cameleon om ni vill ha en "riktig" vagn, eller Chicco liteway eller liknande sulky.

    Funkar bra att ställa ner ett britax babyskydd i chiccon med stöd av bygeln, och ev sätta en rem runt, borde funka med andra babyskydd också. Sen är chiccon suverän bil- och resevagn när barnet vuxit ur babyskyddet. Lätt, lättkörd, liggläge, hållbar.

Svar på tråden Tips på vagn - smidig + babyskydd