• Sajabollan

    Väldigt oregelbunden mens

    Hej,


    Jag slutade med mina p-piller (Diane) i april -13 hade då ätit dom i ca 1 1/2 år vi har ett barn som snart är 3 och jag åt även denna sort innan vi fick honom, då kom mensen igång och vi blev med barn efter andra försöket.


    Nu är det inte så lätt, har väldigt oregelbunden mens det tar längre tid för varje gång tills den kommer igen, 30 dagar, 29 dagar, 13 dagar, 23 dagar, 32 dagar, 50 dagar och nu är jag inne på 59 dagar och den har inte kommit. Jag har tagit grav test och det visar inget. Eftersom det är så långt emellan kan ja ju aldrig veta när jag har ÄL.


    Vad råder du mig till att jag ska göra? Jag försöker att inte tänka på det så att jag blir stressad men det är ju så klart lite frustrerande o inte veta när en mens är på g. Framför allt eftersom vi vill ha barn.

  • Svar på tråden Väldigt oregelbunden mens
  • Jenny Barnmorska

    Hej!

    Eftersom du har så oregelbundna blödningar så går det inte att räkna ut när ägglossningen infaller. Den säkraste metoden för att bli gravid är att ha samlag minst var tredje dag hela tiden. Då missar ni aldrig ägglossningen.
    Det är inte ovanligt att det tar 1-1.5 år efter att man slutat med p-piller innan man blir gravid.

    Med vänlig hälsning Jenny

  • Sajabollan

    hej igen,
    det går inte att göra ngt för att hjälpa mensen på traven att den ska bli mer regelbunden?

  • Jenny Barnmorska

    Du kan ringa gyn och rådgöra med dem. Det kan vara så att de vill att du väntar lite till innan du får hormoner för att styra upp det.

Svar på tråden Väldigt oregelbunden mens