Hur gör ni som inte trillar i fällan på semestern?
Jag kör 5:2 sedan ett tag tillbaka och det funkar väldigt bra. Jag försöker äta sunt även på "5-dagarna". Jag har dock 6-7 kilo kvar att gå ner innan jag är helt nöjd.
Jag börjar redan oroa mig för hur det ska gå den marsvecka då vi ska åka till fjällen. Jag vet hur det är, det är så himla lätt att ta varm choklad i backen, äta extra på kvällen och en hel del snacks och efterrätter brukar det ju bli.
Man kan ju tänka att det inte gör något om det blir lite extra i en vecka, men vis av erfarenhet vet jag att en sådan vecka kan förstöra ganska mycket då jag har lätt för att falla in i ett osunt ätande igen.
Så min fråga är helt enkelt: finns det några tips eller knep? Hur gör ni som lyckas hålla er något sånär sunda även på semestrar? Jag är så tacksam för alla idéer för jag vill göra en plan i god tid, då blir det lättare för mig att hålla mig till den.