Gravid trots att gravtest visar negativt?
Hej!
Jag har vad jag anser vara typiska graviditetssymptom för mig personligen.
Jag borde vara i v. 7 nu ungefär (OM jag är gravid). Jag har haft en mellanblödning (som jag antog var mens, men börjar bli misstänksam). Jag har haft dessa gravsymptom i ca 4,5 veckor nu, har tagit gravtest innan blödningen som visade negativt. Har tagit ett till test nu igår, men det var också negativt.
Några av symptomen är:
* Växtvärk i livmodern och lite bak mot ryggslutet. Känner av detta nästan hela tiden, varje dag
* Yrsel
* Extremt trött/matt
* Illamående vissa morgnar
* tryck över bröstkorgen till och från som gör det svårt att andas (det här är en typisk grej jag känner när jag är gravid och bara då. From väldigt tidigt i graviditeten och fram till förlossningsdagen). Ingen läkare har kunnat förklara varför det blir så.
* svullen över magen
* kissnödig oftare
Dock inte svullna bröst eller liknande, kanske beror på att jag fortfarande ammar min bebis.
Kan jag vara gravid trots negativa testresultat om jag är gravid i V.7)? Om inte, varför har jag så starka graviditetssymptom? Planarar inte barn, så det är inget jag vill så starkt att jag försöker "inbilla" mig detta.