Min Sambo är bara så bra!!
Jag är rätt ny på famileliv och har suttit och läst runt en massa trådar. Och det finns så många trådar i forum där folk klagar och gnäller på sin sambo/man/fru/flickvän/pojkvän..
och jag kan fullt förstå att man vill göra det ibland!
Men jag känner också att det blir väldigt mycket negativt, så nu tänkte jag göra motsatsen och starta en tråd för oss som istället vill berömma våra kära och vara lite stolta över hur himla bra dom är!
Min Sambo är helt underbar!
Han är snäll, omtänksam, får mig att må bra och tycka om mig själv!
Vi delar hushållssysslorna.
Han är generös och vi har mycket roligt ihop, skrattar massor tillsammans varje dag.
Vi hittar på saker, delar intressen.
Han talar om för mig varje dag att jag är fin, att han älskar mig, hur glad han är att vi hittat varandra!
Han får mig att känna mig speciell, uppskattad och älskad. Och jag mår så otroligt bra med honom!
Sen är han inte perfekt i alla avseenden heller, det är väl ingen, han är glömsk och slarvig och lite disträ ibland sådär som killar är :)
Men det är i det stora hela sånna småsaker så jag orkar inte ens lägga energi på att reta upp mig på det. Jag fokuserar på hur bra vi mår tillsammans och alla de bra egenskaperna han har!
Kort och gott, jag är 35 år och har aldrig tidigare mått så bra som jag gör nu med min sambo!!!
Så fritt fram att berömma era kära och berätta vad dom gör som får er att må bra!!