Vilken form av underhållning föredrar du?
Vilken form av underhållning föredrar du?
Vilken form av underhållning föredrar du?
Böcker och film främst. Oftast böcker dock eftersom mitt attention span ofta är på en tvåårings nivå och det är lättare att pausa och återuppta böcker
Ingen av dem : TV-serier. Tycker filmer är så korta att man inte hinner lära känna personer. Bokserier är lite bättre än böcker.
I 99 fall av hondra, så är boken bättre än filmen.
livemusik
du missade tv-spel. Och för de som säger "men det är ju inte finkultur!!!!" så säger jag bara: Du har aldrig spelat ett bra RPG, va?.
Men av de listade så säger jag: Teater. För det har jag så sällan tillfälle att gå på.
Det står lika mellan bok och film. Boken triggar igång fantasin och filmen är en visuell upplevelse.
Teater däremot har jag alltid haft väldigt svårt för. Det är ofta överspelat och onaturligt. Lyssnar man t.ex. på radioteatern på P1 så är det bara en massa sinnessjukt gap och skrik. De som dras teatern verkar vara på gränsen till psykiskt sjuka.