• Hajpan

    Misstänker att sonen är allergisk mot katt

    Min son är drygt 13 år, hans far är allergisk mot katt och vi har därför inte haft katt under barnens uppväxt. För 2 år sedan skildes jag och pappan och för ett år sedan skaffade jag katt, till barnens stora glädje. Nu de senaste månaderna har sonen visat samma symptom på allergi som hans pappa. Svulla röda ögon som kliar, dock i mkt lindrigare grad än pappan. Sonen kan inte tänka sig att  vi lämnar bort/tar bort katterna och jag anser att än så länge är reaktionen väldigt lindrig. Men jag vill ju ändå veta att det verkligen är katterna han reagerar på, vi har även kanin men de bor ute. Där hanterar barnen även hö och om sonens reaktioner blir värre eller ohållbara och jag måste göra mig av med katterna vill jag ju ändå veta säkert att det är dom han reagerar mot.
    Jag ringde vårdcentralen igår och nu i semestertider kom jag inte till min vanliga. Där säger dom att man inte gör allergitester. Gör man inte det? Hon sa bara att jag måste te bort katterna eller ge honom allergitabletter. Det han sonen själv pratat om, han vill inte att vi gör oss av med djuren men kan ta tabletter mot symptomen. Men jag vill ju ändå veta vad han reagerar mot! Är det katterna kan man ju göra vissa åtgärder för att lindra besvären utan att göra sig av med djuren.

  • Svar på tråden Misstänker att sonen är allergisk mot katt
  • GrodanHopp

    Är det inte akut så hjälper dom dig inte om du inte är hemma.
    Men ja dom testar för allergier. Och det kan ju vara både hö och katten han reagerar på.

    Och tänk inte tanken på att behålla. Det är en oerhörd påfrestning på kroppen att vara allergisk, medicinen lindrar symptomen, men själva allergin är lika aktiv.
    Både allergin i sig och medicinen gör dessutom att man blir trött.

    Utsätts kroppen hela tiden mot det den är allergisk mot finns dessutom risken att allergin förvärras, men även att man blir allergisk mot fler saker.

    Så ta ert föräldraansvar och ge bort katten, eller vad det nu än är han reagerar på. Tufft men det enda rätta.

  • Alexi

    Som kattallergiker kan jag säga att det blir bara värre om ni behåller katten. Jag träffade väldigt mycket katt under några år som liten och utvecklade kattallergi och det blev ju så att jag börjar nysa bara jag kom in i ett hus med katt.

  • Hajpan

    Vi är inte på semester utan tillhör normalt en liten vct i kommunen, men nu under sommaren stänger dom och jag kom till en större vct i samma kommun, som vår andra vct går under. 

    Det var det jag tyckte var konstigt att hon svarade att de inte testar mot allergi? Ska ringa min vanliga vct när de öppnar. Där har vi en fantastisk läkare som jag litar på och som är mkt noggrann.

    Det var sköterskan jag pratade med som också sa att vi kunde ha kvar dom, men stänga till sonens rum.. medicinera vid behov osv. Nu är hans reaktioner som sagt mkt lindriga, och det händer kanske en gång var annan vecka, eller t.o.m mindre. Men sen o andra sidan är katterna ute mkt nu och det kan ju förvärras till vintern.
    Självklart kommer sonens hälsa i första hand, skulle inte tveka. Men nu är det han som säger att han vill ha dom kvar. Han har mått mkt dåligt under vår skilsmässa och många besök på BUP, stora svårigheter socialt i skola, med kompisar osv. Han har starka band till katterna och även hundarna. Hundar har han hos pappan och han visar inga tecken att reagera på dom. Han har själv sagt att han inte vill att vi gör av med dom och att han inte tycker reaktionerna är besvärliga. Vet flera som är allergiker men har katt/hund och klarar det bra. Men vi får se vad läkaren säger. 

Svar på tråden Misstänker att sonen är allergisk mot katt