kattm skrev 2013-08-20 22:58:32 följande:
Hejåhå, ECMO-dokumentären måste ha varit väldigt, väldigt svår för dig att se. Jag har läst några av inläggen om Isak på din blogg nu. Så mycket känns så bekant. Vi födde på Danderyd, men inte BB Stockholm. Under förlossningen, när de skulle koppla CTG på nytt, hittade de inte hjärtljuden, och efter ett tag när de fick på skalpelektrod blev det urakut snitt. Då upptäckte de att moderkakan hade lossnat helt, och vår dotter hade i stort sett förblött inuti livmodern. Bara sekunder från gränsen när de ger upp återupplivningen fick de igång hennes hjärta, och hon hade då fått blod och plasma motsvarande hela sin blodvolym. Hon andades med respirator. Hon fördes till Karolinska Huddinge, till Neo-IVA där, för behandling i kyldräkt i hopp om att hjärnan skulle återhämta sig. Dagen efter stod det klart att vården var utsiktslös och all utrustning kopplades bort och hon somnade in i våra armar.
Det du skriver om att gå och lägga sig och sova för att man känner sig ivägen och är helt slut, men inte vilja lämna barnet egentligen, om att inte förstå vad som väntar, allt känns så bekant. Som det var för oss.
Jag ska läsa mer någon annan dag. Orkar inte läsa allt på en gång.
Stora kramar!
Tack! På något skruvat sätt känns det skönt att någon läser ens texter. Jag beklagar att ni också fått gå genom denna förlust av sitt barn. När hände detta? Vi kan fortsätta konversationen i PM om du vill.
Jag har mått ganska bra en period, men iom årsdagen så kommer många känslor tillbaka. Vi kommer försöka att bli gravida igen och jag är livrädd för att hamna i sådant kritiskt läge igen. Hela jäkla livet i katastrofläge i en månad. Jag vet inte om jag orkar att gå genom liknande igen.