AsterA skrev 2014-01-03 16:48:50 följande:
När man försökt i två år så är det i regel något som inte står rätt till. Att sluta försöka är inte lösningen. Att skriva/säga sådana saker till folk som är i den situationen hjälper inte alls utan det sårar väldigt mycket eftersom det inte är sant. Visst händer det ibland att folk blir gravida efter många försök, men det handlar tyvärr inte om en majoritet.
Själv blev jag gravid precis innan ett IVF-försök. Men jag kan lova att det inte var för att jag "slappnade av" eller "slutade tänka på det" utan det var tack vare att medicinen jag ätit plötsligt fungerade. När folk då säger "Ja men du seeer, du slappnade aaaav!" så blir jag väldigt arg. Då förminskar de den sorgen vi gått igenom innan vårt plus.
TS, stort grattis till ert lyckade IVF försök! :)
Detta ämne är jag väldigt oerfaren i, jag blev gravid efter 4:e försöket. Menade inte att såra någon. Ville bara ändå visa att två år inte är så lång tid. Enligt dom barnmorskor jag pratat med.
Dessa människor som säger "se du slappnade av" är väl precis som jag, har sin "tro". Eller vad man ska säga. Det är ju viktigt då att få förklarat för sig att det uttalandet inte var så okej. Precis som jag har fått förklara för ofrivilligt barnlösa att det inte är kul att få sura miner mot mig hela tiden bara för att jag är gravid.
Jag ville bara vara vänlig,, jag känner med ts. Eller snarare kände, eftersom hon blev gravid tillslut. Hur kul som helst.