• Cocolia

    Blivit uppsagd

    Hej!

    Precis som rubriken säger har jag blivit uppsagd. Jag jobbar/de som personlig assistent (ej privat), och nu har brukaren ringt och sagt att jag skulle bli uppsagd för att "vi har inget att prata om".
    Från och med den dagen så fick jag 14 dagar uppsägningstid. Vilket inte stämmer då den som blir uppsagd ska få en skriftlig uppsägning, -och där ifrån ska det vara 14 dagar uppsägningstid, eller hur?

    Nu har jag spanat mer på detta och tror att jag kanske inte ens kan bli uppsagd då jag är en sommarvikarie.

    Vet ni något om detta?

    På mitt avtal står det dessutom bara att det gäller från ett visst datum, men inte till något datum. Anställningen är också en tillsvidareanställning.

    Försöker de lura mig, eller ska jag bara lägga ner och acceptera att jag efter tre veckor blir plötsligt uppsagd?

    (Ska tillägga att jag blev väldigt chockad då jag tyckte att jag och brukaren kom väldigt bra överens.)


  • Svar på tråden Blivit uppsagd
  • Hickupp

    Du kan inte bli uppsagd av brukaren utan bara av din arbetsgivare. Brukaren är däremot inte tvingad att ha en assistent som han/hon inte vill ha i sitt hem. Tala med din arbetsgivare och med ditt fack. Jag undrar, hur kan du både vara vikarie och ha en tillsvidareanställning?

  • Cocolia
    Hickupp skrev 2013-07-17 19:35:39 följande:
    Du kan inte bli uppsagd av brukaren utan bara av din arbetsgivare. Brukaren är däremot inte tvingad att ha en assistent som han/hon inte vill ha i sitt hem. Tala med din arbetsgivare och med ditt fack. Jag undrar, hur kan du både vara vikarie och ha en tillsvidareanställning?



    Jag blev anställd med titeln sommarvikarie, men på mitt kontrakt står det att det är en tillsvidareanställning. Jag förstår ingenting, och orkar egentligen inte hålla på med detta. Men då jag märker att assistentbolaget försöker ta mig som en idiot vill jag fightas tillbaka och visa att dem inte kan göra hur som helst.
Svar på tråden Blivit uppsagd