nu gör han det IGEN!
Jag blir galen på mitt barns pappa!! och jag vet inte alls vad kan jag göra mer än att skälla ut honom..
Det är så att dt hände för ett år sen ungefär att han hämtade våran 2åring o lät henne sitta på en PUFF i bilen?!?! Hur tänkte han där?! Det hände flera gången under en helg och han fick flera ordentliga utskällningar.. Det är bara 3,5-4km emellan - men jag ser inte det som en ursäkt, vad som hellst kan hända fast att det "bara" är nån km o små vägar..
Han var precis hit och hämtade henne, o vad får jag se - JO, han sätter henne på den där jävla puffen IGEN!!! Fast att han har en riktig stol..
Samma ursäkt idag: " det är ju bara en sån kort bit"..
jag ville inte tjaffsa där o då, känner nu i efterhand att jag egentligen skulle tagit med henne in igen o låst dörren - så han KANSKE hade "lärt sig en läxa"..
Hur ska jag göra?! Skäller jag ut honom så kommer han bara säga att det är tillfälligt o att hon i vanliga fall åker i sin stol..
För dom gångerna det har hänt så har han hämtat med sin pappa(barnets farfar) i hans bil när han är i staden o hälsat på.. men känner ändå att man kan väl ändå flytta över stolen, det går fort o lätt..
O jag känner mig hemsk nu som släppt iväg dom igen, det är ju bara jag som kan få stopp på dessa dumheter..
hur ska jag göra så pappan verkligen förstår att det han gör är fel o riktigt allvarligt?