Barnomsorg utan pappans godkännande
Hej!
Jag har lite frågor jag hoppas någon kan hjälpa mig med.
Det är så att jag och min dotters pappa är separerade och bor ca, 20 min ifrån varandra.
Hon är skriven hos mig men vi har delad vårdnad. Först när vi skulle söka dagisplats så var båda överens om att hon skulle gå på det dagiset som ligger vid mig, så vi sökte dit och fick efter några månader en plats. När hon sedan skulle skolas in så vägrade han att skola in henne och pratade med rektorn om att hon inte skulle gå där.
Sen nu så har jag fått ett hus och ska flytta, så nu kommer vi bo ca, 30 min ifrån varandra. Jag frågade om jag kunde få söka dagisplats/dagmamma på det nya stället men det fick jag verkligen inte. Just nu går det bra för nu är jag hemma, men efter sommaren så kan jag inte vara hemma längre och jag har ingen som kan ha min dotter när jag jobbar så jag måste ju ha ett dagis. Han jobbar heltid men han lämnar henne hos hans mamma och han vill inte köra henne till dagiset varje dag. Då försökte jag med att fråga om hon får vara på dagis på min vecka, men det gick inte heller utan detta skulle han ta upp i rätten..
Jag vill verkligen inte gå upp i rätten och bråka med min dotters pappa om min dotter, och han verkar inte förstå att en rättegång inte tar en månad utan kan ta år.. Jag kan inte ringa till min mamma eller pappa för att jag inte har någon som kan ha min dotter medans jag jobbar, de har ju också jobb.
Jag kan inte heller köra henne till dagis på hans ort för jag blev mamma tidigt och har inte hunnit ta mitt körkort än, så det är också det jag håller på att jobba ihop pengar till. Sen om jag ska ta bussen till honom på morgonen tar ca 1h för alla som åker med/omvägar sen ska jag åt andra hållet för jobb så det tar 1,5h tillbaka plus väntetider, och då måste vi börja åka vid kl. 04.00 - 4.30 på morgonen, och det går inga bussar då..
Så vad kan man göra i ett sånt här läge?
Har jag någon som helst slags rätt till dagis på min vecka?
Sen så tror inte jag att han kommer skriva på att hon flyttar med mig. Han skrev på när vi flyttade hit, men känner jag honom rätt så kommer han vägra att skriva på den här gången..
Vad gör man då?
Tack på förhand!