Ja, jag håller med! Det känns som att alla blir det på första försöket. Trots att jag mycket väl vet att det också finns många som inte har det alltför lätt att bli gravida. Har till och med flera bekanta som haft det riktigt tufft, så det är ju egentligen orättvist att säga att det går enkelt för alla andra. Men jag förstår hur du menar! Tyvärr så ser man det mesta i svart när man själv är såhär förtvivlad. Nu är ju ett halvår-1 år inte så lång tid heller egentligen men för den som försöker och är mitt uppe i detta så kan ett halvår kännas nog så långt. ALLT är ju relativt. För mig så har detta varit mitt livs längsta år. Varje månad går långsamt när man går och hoppas och väntar... ¨
Blir lite oromantiskt till slut också när man ligger på beställning varje månad....
Ja, jag har testat ägglossningsstickor från och till. Jag behöver dem dock inte då jag känner otroligt väl varje gång jag har ägglossning. Har alltid varit nästan mer känslig kring ägglossning än mens.
Inte tror jag att man kan ta ett blodprov och se om man har ägglossning.....? Eller? Har du provat ägglossningsstickor?
Min väninna har haft problem nåt år och gått till en bra läkare på någon slags utredning. Hon är 36 år och vill inget hellre än att bli gravid.Hon har dock ätit p-piller hela sitt liv och har inte haft så stor koll på sin ägglossning, så hon visste inte heller hur det skulle kännas. Hon gjorde en "spolning" och den visade att allt verkade stå rätt till men hon blev fortfarande inte gravid. Senare visade det sig att hon inte hade så många ägg kvar. Därför har hon inte blivit gravid. Hon har, som jag förstått det, helt enkelt inte ens haft ägglossning ens. Hon har genomgått en hel del hormonbehandlingar (fy det har verkligen inte varit nån höjdare...) fått sprutor och allt möjligt. Nu står hon i kö för att genomgå IVF och de har börjat diskutera ev adoption mm....
Förra veckan berättade hon för mig att hon va gravid! Tydligen så har hon varit ihärdig med ägglossningsstickorna och fortsatt ta dem, trots att de aldrig visar att hon har ägglossning. Senaste två månaderna har det visat att hon HAR ägglossning. Förmodligen är det hormonerna som hon fått som fortfarande sitter i kroppen eller så bögjade ägglossningen helt enkelt av sig självt.
Poängen med det här är ju att om du ätit p-piller förr så kanske din ägglossning inte är... regelbunden nu. Vet inte om man kan säga så, Men jag tycker det är bra att du bokat tid för en utredning! De kommer förmodligen göra något liknande med dig. Om du vill så kan jag fråga henne vad hennes läkare heter och be om hans nummer.
Jag gjorde ju ett VUL senast jag va på SÖS (i oktober) och va de kunde se så ser allt bra ut, äggstockar, livmoder, rubbet. Ändå blir det ingen graviditet.... :(
Jag äter både "Mitt val- kvinna" som innehåller folsyra och en annan tablett som endast är ren folsyra. Jag tar mitt val-tabletter varannan dag och varannan dag tar jag den som endast innehåller folsyra. Vill ju ha i mig mer vitaminer än bara folsyra men inbillar mig att om jag kör varannan dag så borde det bli ultimat effekt :p
Jag fyller 30 snart och har väl egentligen inte panik men jag vill verkligen inget hellre än att börja bilda familj nu. Och jag retar mig på att jag bygger upp hela mitt liv kring det här med barn just nu, så som det är nu så kan jag inte gå vidare med mitt liv förrän jag blir gravid känns det som. Låter väl konstigt men det blir väl som en sorts fixering. Min sambo förstår nog inte riktigt, det KAN han inte göra eftersom allt detta inte drabbar männen i närheten av lika mycket som det påverkar oss kvinnor.
Jag vill knappt planera resor, boka upp mig på grejer, byta jobb eller börja hårdträna (som jag annars älskar att göra). Jag vill bara bli gravid så jag sen kan slappna av! Du förstår kanske hur jag menar....?
Oj, va jag babblar, vet knappt om det jag skrivit är till nån nytta! Haha, sorry.
När har du tid hos läkaren i Uppsala?