• emmacarolina90

    Pulver diet - övergång till vanlig mat

    Hej allihopa! Till att börja med är jag medveten om att det finns extremt många fördomar mot just pulverdieter, så har ni åsikter om just det, behöver ni inte skriva dem här... Jag valde att äta pulverdieten eftersom jag ville ha en kickstart och för att bli peppad att fortsätta när jag slutat med sopporna. Min svartvikt var 85kg, och nu på 13 dagar har jag gått ner 7kg. Mitt mål är att äta sopporna i 3 veckor. Skulle behöva lite hjälp och tips om övergång till vanlig mat igen. Någon som gjort denna resa och vill dela med sig? Min idé är att äta 1 mål mat + 2 soppor i 1 vecka, sen 2 mål mat och 1 soppa i en vecka. Sen bara mat. Låter det rimligt i era öron? Men hur många kalorier bör de målen innehålla? (Medveten om att jag kommer gå upp 2-3kg när jag börjar äta igen) Visste inte var jag skulle vända mig men hoppas ni kan hjälpa mig! :)

  • Svar på tråden Pulver diet - övergång till vanlig mat
  • Enyo

    Vid upptrappning äter du samma antal påsar/dag samt lite protein i en vecka vecka 2 tar du samma antal påsar samt ett mål mat. V3 kör du samma påsar och ytterligare ett mål mat v4 tar du bort en påse osv. Står på de flesta pulvret hemsidor som jag sammanfatta enkelt här åt dig

  • emmacarolina90

    Jaha, det har jag inte hittat! Varit inne på både God Balans (som jag äter), nutrilett och Cambridges hemsidor. Men inte hittat något där. Vilken sida har du varit inne på? :)

  • Enyo

    Cambridge slanka naturdiet Nutrilett så kolla jag på nån easy diet el vad det hette

  • Enyo

    Sen jag posta förra inläggen till nu var jag in på god balans hemsida där det står klart och tydligt, mix ät 3 god balans, en hälsotallrik när du vill, en frukt samt 3 liter vatten om dagen!

  • emmacarolina90

    Varför är du så spydig? Jag har ju uppenbarligen inte hittat svaren ellerhur? Hade jag haft svaren hade jag inte frågat här.

  • Enyo
    emmacarolina90 skrev 2013-01-20 16:01:53 följande:
    Varför är du så spydig? Jag har ju uppenbarligen inte hittat svaren ellerhur? Hade jag haft svaren hade jag inte frågat här.

    Var ör jag spydig? Jag tala om att det fanns på hemsida och jag fann det på 11 min vilket du med gjort om du litet lite
  • emmacarolina90

    Herregud, vissa personer alltså. Om du läst vad jag skrivit från början, hade du inte svarat att det står på hemsidor. För det är inte vad jag frågade.

  • Enyo

    Jag hänvisa dit då du inte skrev vilken sort du använde. Sen när du väl gjorde det kolla jag deras sida dp du hävda att det inte stod och shit det gjorde det om du läser godbalans.se så står det tog inte många minuter om man söker. Så ja jag håller med vissa människor alltså som inte kan läsa innantill. Du frågar hur man gör och jag hänvisa att läsa på hemsidan klart korrekt svar på din fråga vad ör ditt problem? Säg istället tack enyo för du hitta det jag missa att läsa på hemsidan nu vet jag hur jag ska göra!

  • Roccas

    Hur trappar jag upp efter ren kur/nivå 1? på cambridge



    Varje dag fortsätter du att äta 3 CK/dag för den basala näringen.


    Dag 1 lägger du till 100 gr. protein (protein = kött, fisk, fågel, ägg)


    Dag 2 och framåt lägger du till 100 gr protein och grönsaker.Börja med ex. en tomat och Lägg till grönsaker successivt fram tills du uppnått tallriksmodellen, dvs. halva tallriken grönsaker. Upptrappningen innebär att du alltså äter 4 måltider per dag (3 CK/dag och en måltid med protein och grönsaker)

Svar på tråden Pulver diet - övergång till vanlig mat