Tvillinggravid & rädsla inför födsel
Är då gravid med tvillingar. Har aldrig fött barn men ändå länge varit rädd för det .. Den ena har nu lagt sig perfekt för en vaginal förlossning/ födsel, alltså ligger långt långt ner med huvudet tryckandes nedåt. Det är också den store - vilket specialistläkarna såklart är nöjda med..
Den andra ligger i säteläge, med rumpan ner..
Problemet är ju att kejsarsnitt också skrämmer - kanske mest för att jag har lite större risk för blodpropp enligt några prover som tog i starten av graviditeten..
Men att föda utan kejsarsnitt känns ena dagen som något jag vill prova men sen tar rädslan över och jag är tilbaks på ruta 1: Jag gör det inte ! Har varit på samtal med barnmorska med och då går jag hem och liksom tänker att ja men vaginalt det går kanske, låter bra.. Men samma sak där- ngn dag senare ... ändras det... Men ut måste de ju !
Tips , råd , någon som känner igen sig eller varit med om liknande ?