Olika åsikt
Hej alla!
lite råd och dåd skulle inte sitta fel.
är sambo sedan ett tag tillbaka vi har en gemensam dotter på 8 och jag har en son som blir 13 från tidigare förhållande (han bor heltid hos oss).
min sambo har en hel del "åsikter" kring honom som jag funderar kring.
Bland annat så hade han "hus nyckel" men fick den "indragen" eftersom han en gång glömt låsa dörren och vid några tillfällen glömt nyckeln i skolan, vi bor på landet och jobbar båda 2 så ni få han stå ute 30 minuter på morgonen innan skolbussen kommer hem och i "värsta fall" 2½ timme på eftermiddagen innan någon vuxen kommer hem.
finns en skall vi kalla det "husregel" att man får spela dator/xbox 1 timme om dagen, nu har sonen överskridit detta och får 1 veckas "spelförbud" trotts detta så spelade han ändå, sambon skit förbannad för att han "kör över" regler.
han rum kan ibland se ut som ett bombnedslag, obäddat och saker över allt.
Sambon irriterar sig också på att han inte kan ställa in köksstolen efter sig ;(
Vidare så anser sambon att han inte skall ha mobiltelefonen med sig till skolan, dom gånger han haft det så har han ju inte ringt "i onödan" och skolan har inte heller hört av sig med "klagomål".
tacksam för kommentarer och råd