• Längtarefterliten

    Ang pumpning

    Hej! Jag har blivit tvungen att pumpa eftersom min dotter har blivit sondad.. Så ja har väldigt mkt mjölk.. Men nu när hon börjat äta från bröstet så vill ja tappa ner på pumpningen.. Hur mkt ska ja minska åt gången? För nu har ja pumpat var tredje timme.. Å pumpa ja inte ofta nu blir brösten stenhårda och gör jätteont!! Så nån idé??

  • Svar på tråden Ang pumpning
  • pigglet

    Du vill ju att det ska finnas precis så mycket mjölk som hon äter. Så amma henne så ofta hon vill ha (de äter ofta, och kvällstid vill många äta hela tiden. Att amma varje timme dagtid är vanligt och inget tecken på att du har för lite mjölk - varnar i förebyggande syfte  ;))

    Och känns det som att du klarar dig till nästa amning så pumpar du inget alls. Pumpa först när det känns som att du måste för att inte få ont. 

Svar på tråden Ang pumpning