• Maryam88

    Använder du kalsong/trosa över blöjan?

    Använder du kalsonger eller trosor utanpå ditt barns blöja? Och varför?

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Använder du kalsong/trosa över blöjan?
  • Maryam88

    Hehe. Min farmor tycker att man ska de. Jag ser heller inte poängen, satt och rensade i sonens garderob och hittade en stor hög med små pytte kalsonger som jag aldrig använt. Haha. Tänkte ifall de va jag som va lat och kanske spara och använda till nästa eller om jag skulle skänka de. Men de verkar som de är vanligast att inte använda de under blöjtiden ;)

  • eliten

    Ja matchande när hon har klänning på sommaren, för att det är fint.

  • Lillis80

    I somras, de dagar dottern bara sov i blöja gjorde vi det nattetid då vi inte lyckades hitta någon blöja som satt tillräckligt bra just då. Bara för att hålla den på plats så att säga, då body var lite för varmt. Funkade perfekt :)

  • Smalinka

    Jag vet att dom används det "förr" typ blöjbyxa även över engångblöjor för att passformen inte var så bra som den är idag :)

  • Themis

    Nej. Men jag vet de som har på nåt extra för att stänga till, om man har en liten som gärna gräver runt och plockar upp saker ur blöjan och lägger på olika mindre bra ställen.

    Så jag kan förstå att det ibland finns ett behov!


    För övrigt anser jag att anonyma i trådar om harmlösa ämnen bör ignoreras.
  • Bebisfeb

    Japp! För att min dotter vill ha det på! Och lite av vana, då blöjan så småningom ska bort?

  • Erki

    På sommaren har det använts mycket hemma. På badstranden för han vägrade vara naken under shortsen. Vissa nätter för att hålla blöjan på plats (efter två mornar med avtagen bajsblöja så gällde kalsonger varje natt ett tag, så länge det var för varmt för pyjamas)
    På dottern hade jag ofta trosor under klänningen för att det var fint.

  • kickan89

    Vi har köpt lite trosor som hon använder ibland när hon vägrar att ha blöja eller tränar på att vara utan. Ibland vill hon ha dem över blöjan och då får hon det :)

Svar på tråden Använder du kalsong/trosa över blöjan?